Alışveriş sepetiniz boş!

Ametist Nedir?

Ametist: Aşk Taşı           

Yüzyıllar boyunca çok çeşitli medeniyetler tarafından kullanılmış olan Ametist, Amethyst, Mor Yakut, Aşk Taşı, Mor Necef, Akıl Taşı olarak da bilinir.

ametist nedir

Asil mor rengi ve şık görünümü ile geçmişten bugüne değerini korumuş kıymetli bir taştır. Tüm değerli taşlar gibi yaygın olarak takı, süs ve ziynet eşyalarının yapımında ve oymacılıkta kullanılır. Takı ve mücevheratta, özellikle şifa ve pozitif enerji verdiğine inanılan koyu mor Ametist öne çıkar.

Ten ile temasında verdiği güçlü enerji ve taşın kendine özgü müthiş renkleri nedeniyle, hemen her kültürde ayrıcalıklı bir yer edinmiş olan Ametist, hala ayrıcalıklıdır.

Özellikle son yıllarda sıkça tercih edilen mor renk, Ametist taşının takı dünyasındaki popülaritesini giderek arttırmıştır.

Bunun yanında taşın verdiği canlandırıcı, vücut enerjisini tazeleyici ve pozitif duygular uyandırıcı etkiler nedeniyle de ametist takılar günümüzün gözdelerindendir.

Ametist Taşının Özellikleri

Ametist, Kuvars grubuna bağlı kıymetli taşlardan biridir. Adını, Yunanca’da “sarhoşluğu yok eden” anlamına gelen “methuskein” sözcüğünden alır. Eski Yunan’da, ametistten yapılmış bir kupadan şarap içen kimsenin sarhoş olmayacağına ve taşın sahibini sarhoşluktan koruduğuna inanılmıştır. Ametist’in günümüzde akıl taşı olarak tanımlanması bu inanışa dayanır.ametist nedir  

Mor menekşe ya da mavi-mor rengi ile diğer değerli taşlardan ayrılır. Isıyla temasında rengi sarıya döner. Bu nedenle sarı kuvars cevherlerinin yanmış ametist olduğu söylenir. Ayrıca taşın doğasında olan renk değiştirme özelliği, onun gizemli bir yapısı olduğuna işaret olarak kabul edilir.

Yüzyıllar boyunca şifalı ve koruyucu özellikleri ile öne çıkan taşın, mor renkli olanı en güçlü koruyucu olarak bilinir. Koyu mor ve çok açık renkli ametistler ise en güçlü pozitif enerji sağlayıcılardır.        

Ametist Nerden Çıkarılır? Brezilya, Uruguay, Kanada, Rusya, Madagaskar, Hindistan, Arjantin, Zambiya ve Afrika ülkelerinde çıkarılır. En kaliteli kristalli ametistler ise Hindistan, Brezilya ve Uruguay'daki volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında oluşur.

Ayrıca Türkiye'de Balıkesir – Dursunbey’de, Erzincan ve Ordu'da da ametist yatakları vardır.

Ametist Taşının Sertlik Derecesi: 7