Alışveriş sepetiniz boş!

Altının Özellikleri

Altın Hakkında Kısa Kısa...

> Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısı ile çok özel bir renge sahiptir.

Kutsal kitaplarda adı geçen ilk atomik elementtir.

Çok saf haldeyken oldukça yumuşaktır. Bu özelliği nedeniyle oldukça kolay işlenir. 

İlk çağlarda insanların sadece su yataklarında bulduğu altın, rengi ile büyülemiş ve çeşitli inanışlara konu edilmiştir. Öncelikle ışık, sıcaklık ve ekinlerin kaynağı olarak görülen güneş tanrısına benzetilmiştir. Bunun yanında çeşitli ayinlerde ve törenlerde dini obje olarak kullanılmıştır.

M.Ö. 700’de, ekonomik hayatta kullanılmaya başlanan altın, M.Ö. 550’de, Lidya kralı Croesus tarafından para olarak bastırılmıştır.

     altın para

Altın madenlerinin keşfi, Ortaçağ’dan yakın bir tarihe kadar, “altına hücum” olarak da bilinen büyük altın arama göçlerine neden olmuştur.

Çok ağır bir metal özelliği gösteren altın, hava ve sudan etkilenmez. Bu nedenle hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz.

Dünyanın en büyük altın rezervi 1886’da Güney Afrika’da Witwatersrand Reef’te bulunmuştur. Dünya altın üretiminin %30’u buradan yapılmaktadır.

Altın, ekonomik özellikleri dışında estetik özellikleri nedeniyle zaman içerisinde bir takıya da dönüştürülmüştür.

Doğal güzelliği, yumuşak ve işlenebilir özelliği, yüksek değeri ve geçmişi ile altın, kuyumculuk alanının en gözde metali haline gelmiştir.

Günümüzde maddi değerinin yanı sıra; nesilden nesile aktarılan, hatıra olarak saklanan bir eşya olarak, manevi değer de kazanmıştır.