Alışveriş sepetiniz boş!

Altının Kullanım Alanları

Altın Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Adı genel olarak değerli takı ve mücevherlerle ile özdeşleşmiş olan altın, aslında çok çeşitli alanlarda kullanılan bir maddedir. Her ne kadar estetik özellikleri, kıymeti ve takı dünyasındaki kullanımı ile yaygın olsa da çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Bu kıymetli madenin kullanım alanları kısaca şöyledir:

altın paraPara olarak

İlk olarak Lidya uygarlığı ile başlayan (M.Ö. 550) altının para olarak kullanımı, yüzyıllar boyunca devam etmiş bir uygulamadır. Son birkaç yüzyılda ise altın, kağıt paranın değerini desteklemek amacıyla kullanılmıştır. (altın standardı) Ancak altının bu kullanım biçimi de miadını doldurmuştur. Altın artık gündelik hayatta para olarak kullanılmamakla birlikte, bir miktar altın para koleksiyonerler ve altına yatırım yapmak isteyenler için üretilmektedir.

 

altına yatırımYatırım aracı olarak

Altın, günümüzün en güvenilir kabul edilen yatırım araçlarından biridir. Altına genellikle enflasyon ve riske karşı güvenlik amacıyla yatırım yapılır.

 

 

altın mücevherMücevher olarak

Altın, takı ve mücevher yapımında en çok tercih edilen maddelerin başında gelir. Özellikle ülkemizdeki düğün ve evlilik seremonilerinde tartışılmaz bir yeri vardır. Bu anlamda kültürel bir özellik de kazanmıştır. Başta bilezik, yüzük, kolye ve küpe olmak üzere çok çeşitli mücevher eşyalarında kullanılan altın, değişik ayarlarda ve renklerde olabilir. Ayar türü, takı çeşidi ya da rengi fark etmeksizin, günümüzde hala en çok tercih edilen, popüler mücevher madenidir.

 


 

altın ilaçİlaç olarak

Altının, en az bilinen kullanım alanlarından biri de ilaç sektörüdür. Bu alanda çeşitli kullanım şekilleri olmakla birlikte, altının veya altın alaşımlarının elektron mikroskoplarındaki değişik kullanımları bunlardan birisidir.

 

altın süslemeYiyecek ve İçeceklerde

Dünyanın farklı kültürlerinde ve değişik mutfaklarında altın parçacıkları yiyeceklerin üstünde süsleme aracı olarak kullanılır. Özellikle Hindistan, altınla süslenmiş yemekleriyle dünya çapında ünlüdür. Bazı içeceklerin içinde küçük altın parçacıkları bulunabilmektedir.

 

altın endüstriEndüstriyel alanda

Altının endüstriyel alanda kullanımı oldukça yaygındır. Kullanıldığı alanlardan bazıları;

> Paslanmayı azaltması ve kullanım suresini artırması için CD’lerin yansıtıcı yüzeyinde

Bazı uçakların kokpit camlarında buzlanmayı önlemek amacıyla

Elektromanyetik radyasyon, güneş ışığı ve radyo dalgalarını yansıtma özelliği yüksek olduğu için bazı uydularda koruyucu tabaka olarak

Fotoğrafçılık ve kaynak işlerinde.