Alışveriş sepetiniz boş!

Altının Değeri

Altının Ayarı

Altının değeri, saflığı ile belirlenir. Dünyada yaygın olarak “karat” terimi ile ifade edilen bu değer, Türkiye’de ise “ayar” olarak yerleşmiştir. Kimya alanında “yüzde” olarak, mücevher alanında ise “ayar” ile tanımlanan altının saflığı, altının maddi değerini de belirler.

Buna göre 24 ayar altın % 100 saf altını, 22 ayar ise % 91,6 saf altını ifade etmektedir. Yani, 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metaller ile tamamlanmıştır.

                altının ayarı

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan altın ayarları şöyledir:  

24 Ayar: Has Altındır. Genelde Kullanılmaz Çok Yumuşaktır.

22 Ayar:  Genellikle Bileziklerde Kullanılır. Yumuşaktır.

18 Ayar: Genelde alyans ve zincirlerde kullanılır. Orta Sertliktedir.

14 Ayar: Altınla ilgili her takıda kullanılabilir. Serttir.

8 Ayar: Ülkemizde nadiren kullanılır. Çok eski altın denilen türdendir rengi daha koyu kırmızıdır. Çok serttir.

İçerisinde herhangi bir element bulunmayan 24 ayar altına, saf altın adı verilir. Genellikle düğünlerde takılan bilezikler ve çeyrek, yarım ya da büyük Cumhuriyet Altını, 22 ayardır. Bileklik, kolye ve küpe gibi kuyumcularda yaygın olarak satılan altın takılar ise 14 ayardır. Pırlantalı takılarda ise yaygın olarak 18 ayar altın kullanılır. Elmas takılarda kullanılan altın ise 8 ayar’dır.

Ne Nedir? 

Saf altın

saf altın

İçinde başka element ve metal olmayan, 24 karat değerinde ve 999.9 saflığında altına denir.

Alloy

Altın, gümüş, nikel, bakır gibi madenler ile karıştırılarak, rengi, sertliği ve maliyeti değiştirilen madenlere “alloy” denir.

Karat

Altının saflığını gösteren ölçüdür. 1 karat, 1/24 saflıktadır, bu nedenle saf altın 24 karat değerindedir. Değerli taşların ağırlık ölçüsü olan karattan farklıdır.

Milyem

Altının saflık derecesini ifade etmekte kullanılan bir ölçü birimidir. Ağırlık ölçüsü olarak gramın binde biridir. Bir altın ya da gümüş alaşımındaki değerli maden miktarını ölçmekte kullanılır. Örnek: %99,5 saf altın 995 milyem, 24 karattır.

Altın Suyu

Kral Suyu olarak da bilinen bu karışım, hacimce bir birim derişik nitrik asit ile üç birim derişik hidroklorik asitten meydana gelir. Bu karışım altını çözebildiğinden altın suyu adı verilmiştir. Altın suyu, yaygın olarak bazı kimyasal çözme işlemlerinde kullanılır.