Alışveriş sepetiniz boş!

Altın Nedir?

Altın: En Kalıcı Işıltı

Altın nedirIşıltılı parlaklığı ve canlı sarı rengi ile göz alan altın, ilk çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiş ve yüzyıllardır hayatımızda olan değerli bir maddedir. Kimya alanında “Au” simgesini karşılayan ağır bir atomik elementtir. Bu simge, Latince’de “ışıldayan-parlayan” anlamına gelen Aurum sözcüğünden gelir.  

Altın, hemen hemen tüm doğal maddelerde, çok minik oranlarda da olsa bulunur. Hatta insan bedeninde dahi küçük bir altın madeni gizlidir. Ağırlığa göre, her insanın vücudunda 10 milyonda bir oranında altın bulunur.

Yine de doğada bu kadar yaygın bulunması ve insanla iç içe olması, altının değerini eksiltmemiştir. İlk çağlardan bugüne altın, bilinen en değerli maddelerden biri olarak insana eşlik etmiştir.

Kendine has rengi, parlaklığı ve ışıltısı ile çeşitli uygarlıkların sosyal, kültürel ve ekonomik değişiminde önemli rol oynayan altın, günümüze kadar hem maddi hem de manevi değerini korumuştur. Altın takı, ülkemiz gelenekleri ve evlilik törenlerinin vazgeçilmez bir parçası iken, altın yüzük evrensel olarak evliliğin ve bağlılığın sembolü haline gelmiştir.