Alışveriş sepetiniz boş!

Altın Kaplama Takıların Ömrü Nasıl Uzatılır?

Altın kaplama takıları çok daha uzun süreler kullanabilmek, takıların doğru temizlenmesi ve dikkatli bakımı ile gayet mümkün. İşte altın kaplama takılarınızla ilgili size büyük kolaylık sağlayacak ipucu tadında bilgiler…

altın kaplama takıların ömrü nasıl uzatılır

Çeşitli bijuteri metalleri, kararmayı önlemek amacıyla altın ile kaplanır. Bu kaplama dokusunun kalınlığına göre de dayanıklılık süresi değişir.  Fakat yine de kullanıma bağlı olarak zamanla kaplama aşınır ve havadaki oksijen, insan tenindeki asit ve yağlar ile temas eden metal kararmaya başlar. 

Kaplama ürünlerde kararma durumu, tene birebir temas ediyor olması ve arada hiç boşluk olmaması nedeniyle en fazla yüzüklerde yaşanır. Kolyeler, bluz veya gömleklerin üzerinde kullanılıyorsa zaten problem tümüyle ortadan kalkar.  Ancak tene temas ederek kullanılmaları halinde, zaman içerisinde kolyelerde de kararma yaşanması kaçınılmazdır. Özellikle parfüm kullanımı süreci hızlandırır. Bileklik ve bilezikler ise kararmanın en az yaşandığı takılardır. 

Altın Kaplama Takıları Korumanın Püf Noktaları

Altın kaplama takılar, görünümleriyle altından farksızdır. Altın şıklığına çok ucuz fiyatlarla sahip olma şansı sunan altın kaplama takılarınızı; birkaç küçük püf noktaya dikkat ederek çok uzun yıllar keyifle kullanabilirsiniz.

İşte, şu basit önlemler sayesinde altın kaplama metal takılarınızın ömrünü yıllarca uzatabilirsiniz.  

> Metal takılarınızı kullandıktan sonra yerine kaldırmadan evvel temiz ve kuru bir bezle silin. Bu silme işlemi takıları, tenden geçen asit ve yağlardan arındırır ve oksidasyonu engeller. Altın kaplama takılarınızı temizlemek için, gümüşleri parlatmakta kullanılan gazlı bezlerden de kullanabilirsiniz.

> Takıları saklamak için kapalı bir kutu kullanın. Bu da metal takıların ömrünü uzatmaya katkı sağlayan önemli bir faktördür.

> Son olarak ve yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem de, takıların metal kısımlarına şeffaf oje uygulamaktır. Bu da metalin kaplamasını kuvvetlendirir ve kararmayı engeller.

Peki, takılarınızda kararma gerçekleştiyse ne yapılabilir?

Bu durumda takının orijinal görünümünü tekrar elde etmek için evde uygulanabilecek bir yöntem yoktur. Bu tür takıları, herhangi bir kuyumcu atölyesine götürerek, tamir ettirebilirsiniz. Kuyumcu atölyesinde takılarınız, tekrar altın suyuna batırılarak, orijinal görüntüsüne kavuşturulur.

Takıfoni online mağazasında, çok şık ve gösterişli altın kaplama setler sizi bekliyor. Hemen tıklayın, zevkinize uygun seti çok uygun fiyatlara alın.