Alışveriş sepetiniz boş!

1000 Ayar Gümüş ve Özellikleri

Gündelik şıklığımızın vazgeçilmezlerinden biri olan gümüş takılarımızın çoğu “Sterling Silver” olarak bilinen “925 ayar gümüş”tür. Ancak bunun yanında “has gümüş” olarak bilinen 1000 ayar gümüş takılar da bulunur. Peki, 1000 ayar gümüş nedir? Bu tür takıların ne gibi özellikleri vardır ve diğer gümüşlerden nasıl ayrılır? İşte gümüş hakkında az bilinenler…

has gümüş küpe

1000 Ayar Gümüş Nedir?

Uluslararası bir ayar ölçüsüne sahip olan gümüşü değeri, “ayar” olarak bilinen binlik bir değer sistemi ile ölçülür. Ayar ise, takıda bulunan gümüş miktarını gösterir. Günümüzde, takılar üzerinde  yaygın olarak “925 ayar gümüş” yazar. Bu ifade, takı içerisinde %92,5 oranında gümüş; %7,5 oranında da bakır bulunduğu anlamına gelir. 1000 ayar gümüş ise, “has gümüş”tür.  Yani has gümüş takıların içerisinde,  gümüşten başka bir maden yer almaz.Has Gümüşün Özellikleri

1000 ayar gümüş bileklik

Has gümüş ya da 1000 ayar gümüş, gümüşün en saf halidir. Has gümüşten işlenen bir takının ayarı ise, ticari olarak en fazla 999 olabilir. Dolayısıyla takı dünyasında 1000 ayar olarak tanımlanan gümüşler, aslında 999 ayardır.

Has gümüş, oldukça yumuşak bir özelliktedir, işlenmesi ve şekil verilmesi güçtür. Bu nedenle takı yapımında genellikle, diğer madenlerle sertleştirilerek kullanılır. (925 ayar gümüş olarak) Has gümüşten işlenmiş takılar ise diğerlerine oranla çok daha parlak ve beyaz bir görünümdedir. Neredeyse altın ışıltısına yaklaşan bir ışıltıya sahiptir.

Has Gümüş Takılarda Elde Dövme Tekniği

1000 ayar gümüşün yumuşaklığı ve işlenme zorluğu nedeniyle, has gümüşten yapılmış takılar elde dövme tekniğiyle elde edilir. Daha özenli ve incelikli bir el işçiliği gerektiren bu yöntemle üretilmiş takılar, dokuları ve farklı ışıltılarıyla hemen öne çıkar.

Takıfoni’de yer alan Shivini's imzalı 1000 ayar gümüş takıları buradan inceleyebilirsiniz.